אינטרנט בטוח

שאלות ותשובות נפוצות

רכשתי מוצר ברשת, אך מה שהגיע לא דומה לתמונה באתר
אתרי מסחר רבים משתמשים במינוח "התמונות להמחשה בלבד". לעיתים מדובר על שינויים קלים, ולעיתים פריטים שמופיעים בתמונה לא כלולים במחיר. חוק הגנת הצרכן מאפשר לכם לבטל עסקה מקוונת ללא צורך בנימוקים תוך 14 ימים מיום קבלתו. כדי לבטל את העסקה יש לשלוח הודעה ברורה למוכר באמצעות הדואר, הפקס או הדואר האלקטרוני.

מידע נוסף על קנייה בטוחה ברשת
רכשתי מוצר דרך האינטרנט, אך המוצר לא הגיע
על פי חוק כרטיסי חיוב, אם רכשתם מוצר בעזרת כרטיס אשראי והוא לא סופק אליכם, תוכלו לעצור את התשלומים למוכר, בהנחה שהם עדיין לא עברו אליו. לצורך כך יש לפנות לחברת האשראי שלכם ולהצהיר על  כשל תמורה. למרות זאת, חברת האשראי לא יכולה להחזיר אליכם תשלומים שכבר עברו למוכר. לצורך כך ניתן לפנות למוכר עצמו או לבית המשפט.

מידע נוסף על קנייה בטוחה ברשת
איך אפשר לדעת אם אני גולש באתר מאובטח?

יש שני סימנים לזיהוי אתר מאובטח: מופיעה תמונה של מפתח או מנעול סגור על גבי הדפדפן  וכתובת האתר מתחילה באותיות: //:https, לעומת כתובת של אתר שאינו מאובטח שמתחילה באותיות: //:http.

מידע נוסף על פרטיות ברשת

איך בוחרים סיסמה חזקה ואיך שומרים עליה?

בחרו סיסמה ייחודית המשלבת מספרים, אותיות ותווים מיוחדים כמו @#?!, השתדלו לבחור סיסמה שלא קשורה למידע אישי עליכם ואל תשתמשו באותה סיסמה לשירותים שונים.
אם אתם מתקשים לזכור את כל הסיסמאות, רשמו אותן במקום מרוחק מהמחשב וקדדו אותן בצורה שתוכלו לזכור, לדוגמא: רשמו את הסיסמה בסדר הפוך מהסוף להתחלה.

מידע נוסף על בחירת סיסמה חזקה

מה צריך להופיע בהצהרת הפרטיות של האתר?
​הצהרת הפרטיות צריכה ליידע את הגולשים איזה סוגי של אינפורמציה נאספת על הגולשים, לאן היא עוברת ולמה היא משמשת. רצוי להימנע מכניסה לאתרים ללא הצהרת פרטיות או שהצהרת הפרטיות שלהם לא עונה על שאלות אלה.
מהי תוכנת Firewall?
​זוהי מערכת אבטחה לחסימת התקשרויות בלתי רצויות, שחיונית במיוחד לגולשים בפס הרחב. היא חוסמת ווירוסים ותוכנות ריגול שמנסים להתחבר למחשב או לרשת שלכם ומונעת מקבצים שחדרו למערכת לשדר מידע החוצה. מערכות ההפעלה המתקדמות של windows כבר מכילות מערכת firewall, וברוב המקרים צריך רק להפעיל אותה.
מהי תוכנות ריגול (Spyware) ואיך להימנע ממנה?
זוהי תוכנה סמויה שארוזה בתוך יישום אחר, כמו: משחק או תוכנת שיתוף קבצים. בעת ההורדה של היישום, תוכנת הריגול מתקינה את עצמה באופן עצמאי במחשב ומעבירה לבעליה מידע על הרגלי הגלישה שלכם ברשת ללא ידיעתכם. כדי להימנע מתוכנות ריגול חשוב להימנע מהורדת יישומים מאתרי לא מוכרים ולהתקין תוכנות נגד ריגול (כמו Adware).

מידע נוסף על זיהוי תוכנות ריגול
מהן קוקיז (cookies)?
זהו קובץ קטן שנשתל במחשב שלכם על ידי אתרים ברשת, במטרה לזהות גולשים חוזרים ולאחסן עליהם מידע. ניתן להגדיר את הדפדפן כך שיחסום הורדת קוקיז. עם התקנת החסימה, תקבלו הודעה בכל פעם שאתר ינסה להתקין קובץ במחשב שלכם, ותוכלו למנוע או לאשר את ההתקנה.
מהן רשתות חברתיות?
אתרי הרשתות החברתיות, שהמוביל בהם הוא אתר Facebook, מאפשרים לכל משתמש לפתוח דף אישי ולשמור על קשר עם חברים ומכרים שונים. מעבר ל-Facebook, יש גם רשתות חברתיות לאנשי עסקים (Linkdin) רשתות חברתיות לשיתוף סרטי וידאו (Youtube) ועוד.
מספר כרטיס האשראי שלי נחשף ברשת. מה עושים?

פעלו לבטלו באופן מיידי מול חברת כרטיסי האשראי שלכם. לרוב, מוקדי ביטול כרטיסי האשראי פועלים 24 שעות ביממה:

  • חברת כ.א.ל: 03-5723666
  • חברת ישראכרט: 03-6364400
  • לאומי קארד: 03-6178800
מהו חוק הספאם?
חוק הספאם אוסר על שליחת דואר זבל בדואר אלקטרוני, בפקס, וב-sms. כיום, ארגון או חברה שמעוניינים לשלוח הודעות באופן מסחרי מחויבים לקבל הסכמה בכתב מהנמען. הסבר על אופן הגשת תביעה על ספאם ניתן למצוא באתר בתי המשפט וכן, לפניכם דוגמה לכתב תביעה בגין שליחת דואר זבל.

למידע נוסף על המלחמה בספאם
מה זה פישינג?
​הונאת פישינג היא הוצאת מידע רגיש באמצעות מרמה והתחזות. היא יכולה לבוא לידי ביטוי בהודעת דואר שתקבלו המבקשת מכם למלא טופס כדי להירשם להגרלה, בבקשה שתקבלו בצ'אט או בפניה נרגשת ממכר ותיק שאינכם זוכרים.

איך להימנע מהונאת פישינג?